İspanya Futbol Ligi Başkanı Tebas, Barcelona için sert konuştu.

Javier Tebas

Katalonya’nın bağımsızlık referandumunun ardından Barcelona’nın La Liga’daki durumu üzerine tartışmalar devam ediyor. İspanya Profesyonel Futbol Ligi Başkanı Javier Tebas, Barcelona olmadan La Liga’nın gelirinin yüzde 20 azalacağını söyledi.

Başkent Madrid’de organize edilen “World Football Summit” adlı etkinlikte konuşan Tebas, “Bağımsız bir Katalonya olasılığında Barcelona La Liga’da mücadele edemez. Barcelona’sız La Liga’nın geliri yüzde 20 azalır. Barcelona ve Real Madrid, La Liga’nın önde gelen iki büyük kulübü. Bunlardan herhangi birinin İspanyol liginden ayrılması çok ciddi ekonomik sonuçlar yaratır.” ifadelerini kullandı.

İhaleler ertelendi

Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesi ve Barcelona Kulübü’nün buna destek vermesi halinde Katalan ekibinin hemen La Liga’dan çıkarılacağının altını çizen Tebas, “İspanyol yasaları çok açık. Katalan kulüpleri nerede oynayacaklarına karar veremezler.” dedi. Katalonya krizinin La Liga’nın ticari işlerinde aksaklıklara neden olduğunu da kaydeden LFP Başkanı, “Ben, İspanyol futbolunun canlı yayın haklarıyla ilgili uluslararası televizyon şirketlerini kandıramam. O yüzden gerek AB içinde gerekse Hindistan veya diğer yerlerde La Liga’nın canlı yayın haklarının satışlarıyla ilgili bazı ihaleleri erteleme kararı aldık.” değerlendirmesinde bulundu.

2 milyar 650 milyon Euro’luk gelir

2015 yılında uluslararası alanda yapılan La Liga’nın üç yıllık canlı yayın hakkı ihalelerinde toplamda 2 milyar 650 milyon Euro’luk gelir elde edilmişti. 

Bu arada, Real Madrid Kulübü Başkanı Florentino Perez de El Espanol gazetesine verdiği demeçte, “Ne Katalonya’sız bir İspanya’yı ne de Barcelona’sız bir La Liga’yı düşünebiliyorum.” ifadelerini kullandı.

 


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir