Katalonya bağımsız olsada Barcelona’nın kararı farklı.

Katalonya’nın bağımsız olması halinde Barcelona’nın La Liga’dan çıkartılacağı iddiaları için Barcelona başkanı Josip Maria Bartomeu’dan açıklamalar geldi. Katalonya’nın bağımsızlık tartışmaları sürerken, futbol severlerin en fazla merak ettiği şey ise eğer Katalanlar bağımsızlıklarını kazanırlarsa, Barcelona futbol takımının akıbeti. Referandum öncesinde eğer Katalanlar bağımsızlık kararını uygularsa, Barcelona’nın La Liga’dan atılacağı iddia edilmişti ancak konuyla ilgili son açıklamalar işin seyrini değiştirdi. Barcelona başkanı Josip Maria Bartomeu yaptığı açıklamada “Eğer bağımsızlık kazanılsa dahi Barcelona’nın La Liga’da kalmaya devam edeceğini söyledi.

La Liga’da sorun çıkmaz

Başkan, yaptığı açıklamada, “Sizleri temin etmek isterim ki eğer bağımsızlığımızı kazansak dahi La Liga’da oynamaya devam edeceğiz. Bizim için vatandaşlarımızın hakları kadar Barcelona spor kulübünün yarışmacı kalması da önemli. Uzun ve kısa vadede takımımızın La Liga’ya katılımıyla alakalı bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Hem La Liga, hem de Barcelona için bu birlikteliğin devam etmesi mühim. İki marka da birbirinden güç alıyor.” ifadelerini kullandı.

Referandum sonrası tartışma çıkmıştı

Katalonya’da yapılan referandum sonrası olaylar yaşanmış ve Barcelona’nın durumu da gündeme gelmişti. La Liga yönetiminin, bağımsızlık kararının alınması halinde Barcelona’nın La Liga da oynamasının zor olacağını düşünüyordu. Bu konu İspanya’nın en çok tartışılan mevzusu arasında yer aldı. Hatta İspanya Milli Takımı ile Katalonya Milli takım kadroları bile yapıldı. Son noktada Barcelona başkanı birlikteliğin devam etmesi gerektiğini söyleyerek tartışmaları bir nebze olsun durdurdu.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir