Beşiktaş Antalya'da Talisca'nın iki golüyle rakibini 2-1 mağlup etti. Süper Lig'in 2. yarısına galibiyetle başlayan Kartal, şampiyonluk yarışında var olduğunu bir kez daha gösterdi. Geriye düştüğü karşılaşmayı çevirmeyi başaran Şenol Güneş'in talebeleri, zor maçı Anderson Talisca'nın golleriyle kolaya çevirdi.

Beşiktaş Antalyaspor karşısında kafayı Talisca ile çalıştırdı . Şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olan Siyah-Beyazlılar, geriye düştükleri maçta Talisca’nın golleriyle güldü.

Daha 10. saniyede Beşiktaş, Antalyaspor kalesine indi. Negredo kaleci ile burun buruna geldi. Ancak yardımcı hakemin ofsayt bayrağı pozisyonu bitirdi. Ancak pozisyon kesinlikle ofsayt değildi. Bu pozisyonun ofsayt olup olmadığından çok Beşiktaş’ın oyuna başlama hırsı kayda değerdi. Antalyaspor’un 8. dakikada golü atmasına kadar süren bir baskı da bunun kanıtıydı. Quaresma’nın kaptırdığı top sonrası hızlı çıkan ev sahibi, Charles ile golü kaydetti: 1-0. Beşiktaş’ın bütün sorunu bu golün gelişmesinde saklıydı.

Beşiktaş Antalyaspor karşısında kafayı Talisca ile çalıştırdı

Normal şartlarda rakip sahada kaptırılan bir top, Beşiktaşlı oyuncular tarafından çok kısa sürede geri kazanılır ve yeni bir atağa dönüşürdü. Ancak bu sezon ligde bunlar hep aksadı. Geriyi tam kapatamama ve zamanında kademeye girememe, rakibin kolayca ceza sahasına üç adamla gelmesine izin verdi. Gol sonrası Antalyaspor geride beklemeyi tercih edince Beşiktaş toparlanma fırsatı buldu.

Beşiktaş Antalyaspor karşısında kafayı Talisca ile çalıştırdı
Hakem Halis Özkahya, 25. dakikada Ryan Babel’in kafayla indirdiği ve Talisca’nın attığı golde faul çaldı. Sonra da golü iptal etti. Bu pozisyonları doğru yorumlayamamak büyük bir hakem eksikliğidir; fazlasını söylemeye gerek yok.

Zaten birkaç dakika sonra Talisca, benzer golü sol ayağıyla Antalyaspor ağlarına göndererek skoru eşitledi: 1-1.

Gol sonrası Siyah-Beyazlılar oyunu daha fazla kontrol altına aldı. Antalyaspor’un kanatları iyi kapatması, Oğuzhan’a topu kullanma alanı bırakmaması oyunun akışkanlığını kesti. İlk yarının son dakikalarında Quaresma’nın topu direkten döndü.

Beşiktaş Antalyaspor karşısında kafayı Talisca ile çalıştırdı

İkinci yarının başında Antalyaspor, Emre Güral ile tehlikeli geldi. Önce Fabri, ardından da üst direk gole engel oldu. 7-8 dakikalık kora kor mücadele sonunda Talisca yine bitiriciliğini gösterdi. Quaresma’nın ortasını arka direkte kafayla tamamlayarak skoru 2-1’e getirdi.

‘Talisca faydalı mı, oynamalı mı?’ gibi tartışmalarının gereksiz olduğunu bir kez daha gördük. Eğer oyunu ileride oynuyorsanız Talisca her zaman sahada olmalı. Topu kullanabiliyor, şut atabiliyor, kafa vurabiliyor, oyunu geniş alana yayabiliyor. Gerekirse çalım atabiliyor. Bu kadar özelliği bulunan bir oyuncu eğer başka türlü bir problem yoksa sahada olmalı.

Beşiktaş Antalyaspor karşısında kafayı Talisca ile çalıştırdı

Sonuç olarak, Beşiktaş için zor bir maçtı. İkinci yarıya galibiyetle başlamak, iyi futboldan daha önemliydi. Sivrilen isim Talisca’ydı. Negredo üzerine düşeni yaptı. İlk defa oynayan Vida sırıtmadı. Quaresma daha yardımlaşmacıydı.

Kazanılan 3 puan, tekerleğin dönmesi açısından önemliydi. Yavaş yavaş hızlanan Beşiktaş devrini Bayern Münih maçlarından önce bulacaktır.

ANALİZ: BÜLENT UZUN

Antalyaspor-Beşiktaş maçının özeti için: 

http://goo.gl/mmDMHV

 

Beşiktaş Antalyaspor karşısında kafayı Talisca ile çalıştırdı


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir