Türk futbolunda kulüpler her geçen gün büyüyen borçlar nedeniyle iyice zor duruma düştü. İflasını açıklayan kulüpler bulunurken bu süreçte kara geçen tek takım olarak Beşiktaş öne çıktı. Siyah-Beyazlı kulüp özellikle futbolcu satışından ciddi gelir elde etti. Fikret Orman'ın bonservis bedelsiz oyuncu alma planı da işe yaradı.

Türk futbolunda kulüpler neredeyse borç batağında özellikle 4 büyük kulübün borcu 100 milyon dolarları aştı. UEFA kulüplerle ilgili ciddi yaptırımlar getirirken kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Borç nedeniyle bir sezon Avrupa Kupalarına gidemeyen Beşiktaş, son dönemdeki transfer politikası ile bu sezon kar eden tek kulüp oldu. Cenk Tosun’un Everton’a 28 Milyon(Peşinat 22) Euro’ya satılması, Şampiyonlar Ligi gelirleri, reklam ve sponsorluk anlaşmaları ile futbolcu alımındaki bonservisiz oyuncu tercihi Beşiktaş’ı artıya geçirdi. 4 büyük kulübün artı eksi hanesi şöyle oluştu.
*Beşiktaş +8,04 milyon Euro
*Galatasaray -100,57 milyon Euro
*Fenerbahçe -71,05 milyon Euro
*Trabzonspor -39, 23 milyon Euro


Sadece oyuncu satışından 75.4 Milyon Euro
Beşiktaş, Fikret Orman’ın yönetiminde oyuncu satışlarından kasasına 53.4 milyon Euro koydu. Cenk Tosun’un transferi ile bu rakam 75.4 milyon Euro’ya çıktı.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir