Cüneyt Çakır’ın Galatasaray-Fenerbahçe maçında neden penaltı çalmadığı ortaya çıktı

Süper Ligin 9. haftasında oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisine hakem kararları damga vurdu. Cüneyt Çakır’ın çaldığı ve çalmadığı düdükler eleştiri alırken eski hakemlerden Deniz Çoban’ın diğer hakem hocalarından farklı bir yorum yaptı. Deniz Çoban, penaltı pozisyonlarında FİFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’ın doğru karar verdiği belirtti.Eski hakem, karşılaşmanın 8.dakikasında Serdar Aziz’in eline gelen, 56’da Neto’nun eline çarpan ve 59’da Hasan Ali’nin eline takılan topun penaltı olmadığını ve devam kararının doğru olduğunu kaydetti. 

Çoban, bu kararları vermesindeki nedeni de şöyle açıkladı:“Geçen hafta eğitim için Riva’ya gelen UEFA hakem eğitimcisi Roberto Rosetti, bu ve buna benzer pozisyonların kesinlikle penaltı olmadığını hakemlere gösterdi. Kısa mesafeden ele gelen topların ve yere vücudun dengesini sağlamak için destek yapılan kolların penaltı olmayacağını söyledi.” Deniz Çoban’ın verdiği bu bilgilere göre Cüneyt Çakır’ın kararlarında Rosetti’nin eğitiminin etkisi olduğu ortaya çıktı.

Karşılaşmanın 59. dakikasında Hasan Ali Kaldırım’ın ceza sahası içinde topa yatarak müdahale etti. Eliyle topun geçişi engelledi.
Maçın 8. dakikası oynanırken ceza sahası içinde arkadaşının kafasından seken top Serdar Aziz’in eliyle buluştu.
56’da Galatasaraylı oyuncunun kafa vuruşunda top Neto’nun eliyle buluştu. Ceza sahasındaki bu pozisyonda da oyun devam etti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir