Beşiktaş’ın Cenk Tosun için Everton’la yaptığı anlaşmada yer alan dayanışma katkı payı olarak ödenecek 1 milyon 157 bin 895 Euro, Cenk’i 12-23 yaş arasında yetiştiren kulüplere gidecek. Mali açından zor durumdaki Gaziantep de bu transferden pay alacak.

Cenk Tosun transferinde Beşiktaş ile Everton arasında yapılan anlaşmada yer alan dayanışma katkı payından Gaziantep de yararlanacak. Düzenlemeye göre bir futbolcunun sözleşmesi bitmeden transfer olması durumunda, bonservis bedelinin yüzde 5’i 12-23 yaş arasında görev yaptığı kulüplere veriliyor.
Buna göre 3.5 yıl Gaziantepspor formasını giyen Cenk Tosun, kırmızı-siyahlılara bu paranın yüzde 35’inin gitmesini sağlayacak. Yani 405 bin euro (Yaklaşık 1 milyon 800 bin TL) bundan dolayı kulübün kasasına girmiş olacak.


Para 30 gün içinde ödenecek
Mali sıkıntı nedeniyle büyük problemler yaşayan hatta kapanma noktasına kadar gelen kırmızı-siyahlılar, Cenk Tosun’dan gelecek bu parayla kısmen nefes almış olacak. Düzenlemeye göre yeni kulüp, dayanışma payını futbolcunun tescilini takip eden 30 gün içinde veya şarta bağlı ödemeler yapılması söz konusu ise bu ödemelerden sonraki 30 gün içinde yukarıda yazılı hükümlere uygun olarak futbolcuyu yetiştiren kulübe veya kulüplere öder.
Profesyonel futbolcu ile onu yetiştiren kulüplerden herhangi biri arasında o futbolcunun transferini takip eden 18 ay içinde herhangi bir bağlantı kurulamaması halinde, dayanışma katkısı sadece futbolcunun yetiştirildiği ülkenin (veya ülkelerin) federasyonuna veya federasyonlarına ödenir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir