Beşiktaş taraftarlarının bu yıl başlattığı Come To Beşiktaş akımı bütün dünyayı fethetti. Ancak bu akımın bir geçmişi var. İlk Come to Beşiktaş 1989 yılında gerçekleşti

Beşiktaş, 1989 yılında Gordon Milne’in çabalarıyla Queens Park Rangers’tan Les Ferdinand’ı 1 sezonluğuna kiralamıştı. Henüz 22 yaşında olan Ferdinand, 34 maçta 16 gol atarken Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluklarını yaşadı. Fenerbahçe ile oynanan Türkiye Kupası maçı ise Ferdinand’ın kariyerindeki dönüm noktası oldu. İngiliz futbolcu o maçta tüm Fenerbahçe defansını çalımlayarak attığı golle birlikte Beşiktaş’ın unutulmazları arasına girdi. Yıllar sonra Les Ferdinand ‘Sir Les’ adlı otobiyografisinde Türkiye günlerinden övgüyle bahsetti.

Beşiktaş taraftarı yıkıldı
İngiliz futbolcunun otobiyografisindeki en çarpıcı bölüm ise ‘Beni Beşiktaş yarattı’ cümlesiydi. Ferdinand kitabında bir mağlubiyetin ardından Fulya’yı basan taraftarları ‘Bana Koşmayı öğrettiler’ diyerek esprili bir dille anlattı. Les Ferdinand’ın kiralık sözleşmesi bittiğinde Beşiktaş taraftarı yıkıldı.
Beşiktaş, 1989 yılında Gordon Milne’in çabalarıyla Queens Park Rangers’tan Les Ferdinand’ı 1 sezonluğuna kiralamıştı. Henüz 22 yaşında olan Ferdinand, 34 maçta 16 gol atarken Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluklarını yaşadı.Fenerbahçe savunmasını ipe dizdi
Fenerbahçe ile oynanan Türkiye Kupası maçı ise Ferdinand‘ın kariyerindeki dönüm noktası oldu. İngiliz futbolcu o maçta tüm Fenerbahçe defansını çalımlayarak attığı golle birlikte Beşiktaş’ın unutulmazları arasına girdi. Yıllar sonra Les Ferdinand ‘Sir Les’ adlı otobiyografisinde Türkiye günlerinden övgüyle bahsetti. İngiliz futbolcunun otobiyografisindeki en çarpıcı bölüm ise ‘Beni Beşiktaş yarattı’ cümlesiydi. Ferdinand kitabında bir mağlubiyetin ardından Fulya’yı basan taraftarları ‘Bana Koşmayı öğrettiler’ diyerek esprili bir dille anlattı. Les Ferdinand’ın kiralık sözleşmesi bittiğinde Beşiktaş taraftarı yıkıldı.

Beşiktaş taraftarı hiç unutmadı
Les Ferdinand’ın İngiltere’ye dönmemesi için bir kampanya başlattı. İşte bu kampanya ‘Come to Beşiktaş’ın atası olarak biliniyor. O dönem sosyal medya olmadığından kampanya mektupla yapılmıştı. Ferdinand’ın İngiltere’ye dönmemesi için Başbakan Margaret Thatcher’a binlerce mektup gönderen Beşiktaş taraftarları ne yazık ki bu girişimlerinde başarılı olamadı.
Queens Park Rangers’a dönen Les Ferdinand İngiltere’de 183 maçta 90 gol atarak Sir unvanını aldı. Ferdinand 1995’te 6 milyon sterlin karşılığında Newcastle United’ın yolunu tuttu ve burada 84 maçta 50 gol attı. Ferdinand kariyerini tamamladıktan sonra da Beşiktaş’ı unutmazken İngiltere’de adeta Türkiye’nin gönüllü elçiliğini yapmaya devam ediyor. Ferdinand en son Vodafone Park’ın açılışında İstanbul’a gelerek Beşiktaşlı taraftarlarla buluşmuştu.

 


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir