Beşiktaş, Yıldırım Demirören döneminde en çok transferi Gaziantepspor'dan yaptı ve bu kulübe yaklaşık 20 milyon Euro ödedi. Demirören'in Futbol Federasyonu Başkanı olmasından sonra maddi sıkıntıya giren Gaziantepspor, 27 yıl aradan sonra Süper Lig'e veda etti. 1. Lig'de zor günler geçiren Kırmızı-Siyahlı kulüp, kapanmanın eşiğinde.

2004’ten Şubat 2012’ye kadar Beşiktaş Başkanlığı yapan Yıldırım Demirören, kulübün paralarını har vurup harman savuruyordu. Kasada para kalmayınca da cebinden harcayıp kulübü borçlandırıyordu. Tüm bu savurganlığa rağmen başarı gelmeyince, Beşiktaş tribünlerinden şu tezahürat yükseliyordu: “Yeter Yıldırım Demirören yeter!”

2004-2012 arasında Beşiktaş Başkanlığı yapan Yıldırım Demirören, Gaziantepspor’a 20 milyon Euro’ya yakın para kazandırdı.

DEMİRÖREN DÖNEMİNDE BEŞİKTAŞ’IN PARALARI GAZİANTEP’E

Demirören Şubat 2012’de Futbol Federasyonu Başkanı seçildiğinde, buna en çok Siyah-Beyazlı taraftarlar seviniyordu. Seviniyordu sevinmesine ama Yıldırım Başkan arkasında devasa bir borç bırakmıştı.

Yıldırım Demirören döneminde Beşiktaş’ın paralarını en çok alan kulüp ise Gaziantepspor’du. Kırmızı-Siyahlı kulüp, adeta Beşiktaş’ın pilot takımı gibiydi. Siyah-Beyazlılar, transferlerinin çoğunu bu kulüpten yapıyordu.

8 milyon Euro’ya alınan Tabata, 1 milyon Euro’ya elden çıkarıldı.

TABATA TRANSFERİYLE GAZİANTEPSPOR İHYA EDİLDİ!

Demirören başkanlığındaki Beşiktaş, Gaziantepspor’a en yüksek bonservis bedelini Rodrigo Tabata transferi için ödedi. Piyasa değeri 3,5 milyon Euro olan Tabata için güney ekibine 8 milyon Euro verilmişti. Ancak verimli olamayan bu oyuncu, kısa süre sonra Katar ekibi Al-Rayyan’a kiralanmış, ardından da 1 milyon Euro’ya elden çıkarılmıştı.

Yine Demirören döneminde İbrahim Toraman için Gaziantepspor’a 3 milyon Euro bonservis ödenmiş ve bu futbolcudan uzun süre faydalanılmıştı.

Demirören döneminde Gaziatepspor’dan alınan bir başka oyuncu Gökhan Güleç’ti. 250 bin Euro’ya alınan Güleç, önce kiralık, sonra da bonservissiz olarak gönderilmişti.

1 milyon Euro’ya alınan Ekrem Dağ, daha sonra bonservissiz bir şekilde Gaziantep’e verildi.

KÂRLI ÇIKAN HEP GAZİANTEP OLDU

Demirören’in Kırmızı-Siyahlılardan aldığı bir başka oyuncu Ekrem Dağ’dı.  1 milyon Euro’ya alınan Ekrem, daha sonra bonservissiz bir şekilde Gaziantep’e verilmişti.

Tabata’dan sonra Beşiktaş’ın Gaziantep’e en çok bonservis bedeli ödediği isim İsmail Köybaşı’ydı. Yıldırım Demirören, İsmail için 5,5 milyon Euro vermişti. İsmail Köybaşı, önceki sezon başında bonservissiz bir şekilde Fenerbahçe’ye gitmişti.

Yıldırım Demirören’in Gaziantep’e para kazandırdığı bir başka transfer, Serdar Kurtuluş’tu. Demirören, Bursaspor’dan 750 bin Euro’ya aldıkları Serdar’ı 100 bin Euro’ya Gaziantep’e vermişti. Serdar Kurtuluş, daha sonra 1,75 milyon Euro’ya geri alınmıştı.

Tabata’dan sonra Gaziantep’e en çok bonservis İsmail Köybaşı için ödenmişti.

KIRMIZI-SİYAHLILARA TOPLAM 30 MİLYON EURO

Daha önceki yıllarda İbrahim Üzülmez için 1,5 milyon, Ayhan Akman için 6,5 milyon, bu sezonun başında da Orkan Çınar için 450 bin Euro ödeyen Beşiktaş’ın, Demirören dönemiyle birlikte Gaziantepspor’a verdiği para 30 milyon Euro’yu (bugünün kuruyla 136 milyon TL) bulmuştu.

Yıldırım Demirören’in Beşiktaş Başkanı olduğu dönemde sezonları dördüncülükle onunculuk arasında bitiren Gaziantepspor, Demirören’in Futbol Federasyonu Başkanı olmasından sonra düşüşe geçti. Birkaç sezon küme düşme korkusu yaşayan Siyah-Beyazlılar, geçen sezon ise acı gerçekle tanıştı. 27 yıl aradan sonra Süper Lig’e veda edilmişti.

ŞAMPİYONLUĞUN EŞİĞİNDEN DÖNEN KULÜP KAPANIYOR

Küme düşünce yayın gelirlerinden mahrum kalan, eski futbolcularına ve piyasaya ödeme yapamayan Gaziantepspor, kapanmakla karşı karşıya kaldı. Süper Lig’de 1989-90 sezonundan itibaren 27 yıl aralıksız yer alan, 2000-01’de şampiyonluğun eşiğinden dönen ve Avrupa kupalarında 5 kez Türkiye’yi temsil eden Güneydoğu ekibi, şu an 1. Lig’de zor günler geçiriyor. 4 puanla son sırada yer alan Gaziantep, kapanmakla karşı karşıya.

Gaziantepspor taraftarları, valilik önünde toplanarak kulüp için bir şeyler yapılmasını istedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir