Futbolcuya kırmızı, hakeme gözlük.. Ziraat Türkiye Kupası yarı finali ilk maçında öyle bir 90 dakika izledik ki Türk futbolunun tel tel nasıl döküldüğünü bir kez daha gördük. Bana sorarsanız sınıfı geçen bir tek taraftar oldu. O kadar gerginliğe, o kadar tahrike rağmen Allah’tan sahaya inmedi…
Sakin bir kafayla yeniden oyuna bakınca insan sormadan edemiyor, “Bu maçta nasıl 3 kırmızı kart çıktı.” diye. Eskilerden gelen bir deyim var..’Hakem’e gözlük’ şeklinde. Acaba bunu ilk söyleyen kimdi diye merak ediyorum.. Belki bir hakemdir.. Ama söylenme niyeti adalet için olduğu kesin..


Maç başladığında bir gerginlik emaresinden çok iki takımda futbol oynamaya odaklanmış görünüyordu. İki baş ağrıtacak durum vardı. Biri Alper’in oyuna agresif başlaması diğeri de Pepe-Soldado arasındaki hafif elektriklenme…. Öyleki maçın ilk 20 dakikalık bölümünde Beşiktaş hiç faul yapmamış. Fenerbahçe’nin pozisyon endeksli 5 faulü var. Yani 4 dakikaya bir faul düşüyor. Hakem Fırat Aydınus’ta bizim gibi maçı izliyor. Çek kenara Alper’i uyar. Pepe ile Soldado’ya ver ihtarı ateşi söndür. Maç 11-11 bitsin ama öyle olmadı. İki takımda güzel goller atmış, futbol oynamak için hevesli iki kadim rakip, ama daha film yeni başlıyor modunda hakemler… Fırat Aydınus’un yüzü 12 saat uçak yolculuğu yapmış gibi… Jetlak havası var…. Alper agresifliği kırmızı kart ile sonuçlandı… ilk yarı bitmeden Fenerbahçe golü attı. Şimdi soyunma odasına gitmek bir avantaj… Öyle olmuyor koridorlarda oyuncular yine gergin.. İkinci yarıya Beşiktaş, Quaresma ile başlıyor. Daha ilk temasta soğuk hava da sıcaklık yükseliyor. Q7’nin kırmızı kart gördüğü olaya geleceğiz ama kıvılcım anı yine Pepe-Soldado arasındaki elektriklenmeden. Ve sonrasında Quaresma ile Souza’nın birbirine vurma çabası. ‘İlk kim başlattı’ demeyeceğim (Souza vuruyor bilgi amaçlı yazıyorum) fark etmiyor çünkü. Rakibe vuruyorsan kırmızı kartı alırsın. Quaresma ve Souza kartı hakketti. Aydınus, tek taraflı düşündü ve sahadaki oyuncu sayısını eşitledi.
Beşiktaş’ın Portekizlisine sormak lazım, neden gaza geliyorsun, neden üç gün öncenin yıldızı gibi değilsin, neden yaşının verdiği olgunluğu göstermiyorsun, neden takım arkadaşlarını yalnız bırakıyorsun… uzayıp gidecek….

Aykut Kocaman bile anladı Volkan’ı kalesine yolladı

Erman Toroğlu ağzıyla söyleyeyim, hakem cin gibi… Kalesini terk edip gelen Volkan’ın sarı kartı var. Aykut Kocaman kulübeden gördü Volkan’ı… Yanına geldi kolundan tutup kalesine gönderdi. Sen hakemsin görmedin mi? Görmemen mümkün değil, sarı çıkarsan kırmızı olacak, dengeler bozulacak. Zaten Quaresma’yı atarak dengeyi zor sağladın… Fakat her şey olacağına varıyor… Hiç olmayacak yerde Volkan Demirel, el kol, bağırarak üzerine geliyor sonra yan hakeme gidiyor… Kart göstermese başı daha çok yanacak, çıkartıyor 2. sarı ve ardından kırmızı kart. Fenerbahçe eksik kalınca Talisca skoru dengeliyor.

Bu ne çıldırtan denge 

2-2 sonrası başka bir oyuna geçiliyor. Hakem skoru korumak zorunda artık. Oyunun temposu yavaşlatıyor. Maç böyle bitsin gürültüsü patırtısı az olsun diye… Babel’in düşürülmesini müdahale eden oyuncu bile neredeyse kabul etmiş ama Aydınus öyle bakmıyor olaya..Şimdi penaltı falan verirse kızılca kıyamet kopar, es geçiyor.
Bu maça Fırat Aydınus’un atanması bile şaşırtıcı. Niye biliyor musunuz? İki tarafta itiraz etmesin diye. 4 galibiyet Fenerbehçe, 4 galibiyet Beşiktaş, iki maçta berabere bitmiş… Dengeyi bozulmasın istenmiş.. Zaten öyle oldu 2-2 bitti. Bu skorla iki camia birbiriyle çarpışır, Merkez Hakem Kurulu (MHK) izler..
Not: Zeytin Dalı Harekatında şehit düşen 8 askerimize, Allah’tan rahmet diliyor, mekanları cennet olsun diyorum.
ANALİZ/Bülent Uzun


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir