Türk futbolunun son 10 günde en büyük iki gündemi Cenk Tosun ve Arda Turan. Çok çalışan Cenk, Premier Lig'e giderken; yeterince çalışmadığı için Messi'nin selamı kestiği Arda, Süper Lig'e döndü. Bu gelişmeler yaşanırken Samuel Eto'o ve Gael Clichy'nin Türk futbolcularla ilgili tespitleri ilginçti.

Çok çalışırsan Cenk Tosun, çalışmazsan Arda Turan olursun! Türk futbolu, son on günde ‘Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ’ atasözünü bizzat yaşadı. Beşiktaş’taki ilk dönemlerinde hep yedek kalan ve bunu sorun yapmayıp sürekli çalışan Cenk Tosun, Premier Lig ekiplerinden Everton’a rekor bir bonservis bedeliyle giderken; bir zamanlar aynı duygularla İspanya’ya gönderdiğimiz Arda Turan, kadroya giremediği Barcelona’dan Başakşehir’e döndü.

Cenk Tosun-Arda Turan

MESSİ, YETERİNCE ÇALIŞMADIĞI İÇİN ARDA’YA SELAMI KESTİ

Arda’nın Başakşehir ile birlikte anıldığı günlerde İspanyol medyasında milli futbolcuyla ilgili haberler çıktı. Bu haberlere göre Barcelona’nın kaptanı Lionel Messi, Arda Turan’a selam bile vermiyordu. Bunun nedeni de Arda’nın yeteri kadar çalışmaması ve takımın başarısı için yeterli gayreti göstermemesiydi.

Arda Turan

Nitekim, Mayıs 2017’de Barcelonalı futbolcular arasında yapılan esprili bir emoji anketinde Arda Turan için cep telefonu uygun görülmüştü. Antrenmanlara en çok geç kalan üç futbolcu arasında yer alan Arda, takım arkadaşlarına göre hep cep telefonuyla meşgul oluyordu. Arda Turan, milli maçlarda da kilosuyla dikkat çekiyordu.

Yetenekli olmasına rağmen yeterince çalışmayan tek Türk futbolcu Arda Turan değil. Dün Sergen Yalçın çalışmıyordu, bugün diğerleri. Yerli oyuncuların yeterince çalışmadığını Süper Lig’e gelen yabancı yıldızlar da dile getiriyor.

Samuel Etoo
Samuel Eto’o, 36 yaşında olmasına rağmen maçlarda bazı Türk oyunculardan 800 metre daha fazla koştuğunu söylüyor.

‘TÜRK OYUNCULAR YETERİNCE ÇALIŞMIYOR’

Antalya’daki bir panele katılan Antalyasporlu Samuel Eto’o, yerli futbolcuların kapasitelerine güvenip Türk futbolunu geliştirmek için daha fazla sorumluluk alması gerektiğini belirterek “Bireysel hedefleri, kişisel istekleri olmalı. Rahatlıklarını biraz bırakmaları lazım. 36 yaşındayım ama her sezon en az 20 gol atmayı veya maçta çok koşmayı düşünüyorum. Ben çoğu zaman koşuyorum ama Türk futbolcular benim 800 metre arkamda kalıyor.” dedi.

Başakşehir’in Fransız yıldızı Gael Clichy de “Hep daha çok çalışıp kendime iyi baktığım için ön plana çıktım. Belki yeteneğimin diğerlerinden daha az olmasından dolayı bunu bir şekilde kapatmak istedim. Bunu da başardığımı düşünüyorum. Yetenek tek başına asla belirleyici olmuyor. Ben tabii ki ukalalık yapamam ama Türk oyuncuların çalışması yeterli değil.” şeklinde konuştu.

Gael Clichy
Gael Clichy de Türk futbolcuların yeterince çalışmadığını düşünüyor.

CENK TOSUN, YERLİLERE GÜZEL BİR ÖRNEK

Süper Lig’de yabancılar çok olduğu için forma şansı bulamadıklarını ve yabancı sayısının azaltılması gerektiğini ifade eden oyuncular çok. Ama ortada Cenk Tosun gibi de bir örnek var. Önünde Mario Gomez, Aboubakar gibi yıldızlar olmasına rağmen daha çok çalışarak önce Beşiktaş’ta ilk 11’in değişmezi oldu, ardından da rekor bonservis bedeliyle İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Everton’a transfer oldu.

Cenk Tosun

Türk futbolunun yeterince çalışmayıp ülkeye geri dönen futbolculara değil, çok çalışarak Avrupa’nın en büyük kulüplerinde oynayan oyunculara ihtiyacı var.
Türk futbolcular, biraz çalışarak 36’lık Samuel Eto’o’yu, 34’lük Pepe’yi, 33’lük Clichy’yi geride bırakmaya ne dersiniz?!!!


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir