Cenk Tosun Beşiktaş’a geldiğindeki durumu Cyle Larin’den çok farklı değildi. Süper Lig tecrübesi ve Almanya altyapısında yetişmek gibi avantajları olsa da ‘Olur mu?’ sorusu hep vardı. Beşiktaş’tan bir Les Ferdinand geçti. Herkesi mest etti. Cyle Larin için de Ferdinand’a gibi bir kredi açılmalı..

ANALİZ: BÜLENT UZUN

Cyle Larin üzerine çok konuşuldu. Beşiktaş’ın direk forveti olur mu? Olmaz mı? Herkes kendine göre bir fikir oluşturdu. Kanadalı Larin henüz 22 yaşında ve geleceği olan futbolcular arasında gösteriliyor. Bizim için en büyük referans Atiba Hutchinson. Çünkü onu en iyi tanıyan, nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu bilen ve ileriye dönük potansiyelini doğru tespit edebilecek yegane kişi. Beraber oynamışlıkları var. Ve Beşiktaş’a faydalı olacağına inandığı için de tavsiye ediyor. Böyle bir tavsiyeyi değerlendirmemek en büyük öngörüsüzlüktür diye düşünüyorum.

 

Atiba’nın tavsiyesi en büyük referanstır
Atiba gibi tam profesyonel bir oyuncunun kendi ismini riske atacak bir oyuncuya referans olmasını düşünmek bile hata. Sözleri de ortada “Potansiyeli çok yüksek bir oyuncu. Onu gayet iyi tanıyorum. Genç ama tecrübe kazandı. Kanada Milli Takımı ve MLS’de iyi tecrübeler edindi. Güçlü ve iyi bir oyuncu.” Evet bu sözler hedefi belirlemek için yeterli. Atiba tavsiye etmese de bu tip isimleri bulmak da kulüplerin öncelikli vazifesi. Çünkü oyuncu maliyetleri düşüyor. Eğer iyi bir scaut ekibiniz varsa gerekli takipler de yapılmıştır. Yapılmadıysa biz bir kaç noktayı hatırlatalım. 87 maç 44 gol ve 8 asist. Orlando City’de 3 yıldır forma giyiyor. Ligin düzeyini herkes tartışabilir. Ancak 87 maçta genç bir oyuncunun 44 gol atması hiç azımsanacak bir durum değil. Ve kesinlikle makul bir bonservisi gözden çıkarmakta sakınca yoktur. Cenk Tosun Beşiktaş’a geldiğindeki durumu Cyle Larin’den çok farklı değildi. Süper Lig tecrübesi ve Almanya altyapısında yetişmek gibi avantajları olsa da ‘Olur mu?’ sorusu hep vardı.

Ferdinand’a verilen destek Larin’e de verilmeli
Cyle Larin şans verilmeyi hakkediyor. Formayı kazanmak zorunda olduğunu bildiğine eminim. Oynayacağı yarım devre gelecek adına bize gayet iyi fikir verecektir. Beşiktaş’ta bir Les Ferdinand vardı… Hatırlamayan yoktur. Sadece bir sezon oynadı ve İngiltere’ye geri döndü. Gordon Milne’nin Beşiktaş’a getirdiği en iyi oyuncuydu. Gelecek vaat eden bir futbolcuydu. Tribünleri mest etti ve İngiltere’ye geri döndü. O zaman da Ferdinand’ı kimse tanımıyordu. Oynadıkça büyük bir yıldız olacağını gördük. Öyle de oldu. Cyle Larin için de Ferdinand’a gibi bir kredi açılmalı… Ferdinand’ı elini kolunu sallayarak ayrıldı. Larin’in potansiyeli 20 Milyon Euro’ları geçer…


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir