PFDK sevkinde Quaresma için kural dışı hareketlerden 2 ila 4, şiddetli hareketten ise 3 ila 6 maç, ceza istiyor. Bir de saldırı suçundan 5 ila 10 maç men cezası talep ediyor. Bu en hafifinden Q7'ye 7 maç ceza demek. İlk hareketi yapan Souza raporlarda bile yok.

Quaresma’ya istenen ceza ‘ülkeyi terk et’ demek . Ziraat Türkiye Kupası’nda Beşiktaş-Fenerbahçe maçının sevk raporu çıkmış. Ricardo Quaresma, “kural dışı hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 43. maddesine göre ve “saldırısı” nedeniyle de Futbol Disiplin Talimatı’nın 44. maddesi uyarınca tedbirli olarak PFDK’ya sevk edilmiş. Açıklama böyle… Bir sevk maddelerine bakalım ne diyor.

Önce 43. Madde. Bu madde ‘kural dışı hareketler’ kapsamına giriyor. Yani “Futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara 2 ila 4, şiddetli harekette bulunan futbolculara ise 3 ila 6 müsabakadan men cezası verilir.” diyor. Maddeye göre Quaresma’nın en düşük 2, en yüksek 6 maç ceza alacağı anlamına geliyor.

Bir de 44’e bakalım. Madde ‘saldırı’ kapsamına giriyor. Açıklaması da şöyle “Saldırının, futbolculara, yöneticilere, görevlilere veya diğer kişilere yönelik olması halinde; Futbolculara 5 ila 10 müsabakadan men cezası”

Quaresma’nın buna göre de minimum 5, maksimum 10 maç ceza alabilir. İki maddeye göre hafifletici bir durum olmazsa 16 maç men cezası. Hadi hafifletilim derlerse en düşük 7 maç oynayamayacak. Bu sevkleri hakem raporuna göre yapıyorlar.. Ancak hakem olay pozisyonunu görmüş mü? Tam olarak bilmiyoruz. Görse Souza’yı da atması gerekecek ya da en kötü sarı gösterecek. Hakemin raporuna bakalım şimdi.

 

 

Quaresma yumruk atmamış elle vurmuş

Maçın hakemi Fırat Aydınus, Querasma’yı ihracını, “Rakip takım oyuncusunun suratına eliyle vurma” şeklinde değerlendiriyor. Yazıda “7 sırt numaralı oyuncunu (Quaresma) rakip takımın 89 sırt numaralı (Souza) oyuncusunun suratına eliyle vurması üzerine ihraç ettim. Oyun dışı kalan futbolcu dışarı çıkmak yerine arkadaşlarının engellemesine rağmen tekrar aynı oyuncunun üzerine gitmeye çalışmıştır” ifadeleri yer alıyor.

Ekici’yi gördü, Souza’yı görmedi

Sonrasında Aydınus, Souza’nın suratına vurma gerekçesiyle ihraç ettiği Quaresma’nın Mehmet Ekici’ye yöneldiğini de şöyle raporluyor. “Futbolcu (Quaresma) arkadaşlarının engelleme çabalarına rağmen tekrar koşarak rakip takımın 89 sırt numaralı (Souza) oyuncunun üstüne gitmeye çalışmış bu sırada bu oyuncu (Quaresma) yine karşı takımdan 11 sırt numaralı (Mehmet Ekici) oyuncusunu boynundan sert bir darbeyle şiddetle itmiştir” Portekizli yıldızın iki şiddetli hareketi de raporda var. BU iki ayrı ceza alabileceği anlamına da geliyor. Ancak raporda ilk hareketin Souza tarafından yapıldığına dair ise bir bilgi yok. O kalabalıkta Mehmet Ekici’nin itmesini seçen Aydınus, Souza’yı görmüyor, Volkan’ı görmüyor, bütün suçu Quaresma’ya yıkıyor.

Tuhaf değil mi? Caner Erkin’e de olmayan bir maddeyi sonradan ekleyerek 6 maç ceza verdiler. Benzer kareler çoğalınca biz çirkin harekete 2 maç hakem önünde sevinmesine 4 maç verdik dediler. Sonuç 6 maç Caner oynamadı.

 

 


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir