Rockçı İmam olarak ünlenen Ahmet Muhsin Tüzer ve ailesinin ilginç bir hikayesi var. Bu hikayelerin en güncel olanı, basketbolcu olan oğlu Levent Kemal Tüzer'in Romanya'ya transfer olması.

Rockçı İmam … Türkiye, artık bu ifadeyle tanınan Ahmet Muhsin Tüzer ismini son dönemlerde sık sık duyuyor. Sadece Türkiye değil, dünya da… Çünkü konser için çeşitli ülkelerden davetler aldı, kimine katıldı, kimine katılamadı… New York’ta 2013 ve 2014’te iki kez  konser verdi. Konserlerde ilahileri rock müziği eşliğinde söyleyerek büyük beğeni topladı. Tüzer’e Yahudi, Ermeni, Hıristiyan ve Müslüman müzisyenler eşlik etti.

RRockçı İmam New York konseri
Rockçı İmam, New York’ta 2 kez konser verdi. Bu konserlerden biri albüme dönüştü.

Rockçı İmam ve ailesinin çok ilginç bir hikâyesi var aslında. O hikayelerden en güncel olanı, daha önce Romanya Yıldız Basketbol Milli Takımı’nın formasını giyen oğlu Levent Kemal Tüzer’in Romanya 2. Basketbol Ligi takımlarından CSM Medias’a transfer olması. Antalyaspor’un genç takımında basketbol oynayan ve Antalya Güzeloluk Anadolu Lisesi 11. sınıfta eğitim gören Levent Kemal Tüzer, eğitimini dondurarak birkaç gün önce Rumen takımıyla yarım sezonluk anlaşma yaptı.

Rockçı İmam transfer
Levent Kemal Tüzer’in (sağda) transferi Rumen haber sitelerinde de yer aldı.

Baba Ahmet Muhsin Tüzer, “CSM Medias, Romanya 2. Basketbol Ligi’nde mücadele ediyor. Play-off’a yükselen 8 takımdan biri. Amaçları Romanya 1. Basketbol Ligi’ne çıkmak. Oğluma böyle bir teklif gelince hiç düşünmeden izin verdim. Çünkü oğlumun iyi bir basketbolcu olacağına inanıyorum. CSM Medias Koçu Mihai Popa oğlumu beğendi, Romanya’ya davet etti. Kendisiyle yarım dönemlik sözleşme imzalandı.” dedi. Rockçı İmam, hayalinin birgün oğlunun Beşiktaş’ın da formasını giymesi olduğunu ifade etti.

Rockçı İmam oğlu Levent Kemal Tüzer
Romanya’nın CSM Medias takımına transfer olan Levent Kemal Tüzer (7 numaralı oyuncu), daha önce Romanya Yıldız Basketbol Milli Takımı’nın formasını da giymişti.

ROMANYALI MARA İLE EVLENİNCE…

Gelelim diğer hikayelere…

Şu an Antalya Kaş’a bağlı Pınarbaşı Köyü’nde imamlık yapan Ahmet Muhsin Tüzer, daha önce İstanbul Yerebatan Camii’nde müezzinmiş. O yıllarda gravür sanatına ilgi duyuyormuş. Romanyalı gravür sanatçılarının davetiyle Bükreş’e gitmiş. Orada şu anki eşi Dana Mara ile tanışmış. 1999’da evlenmiş.

Rockçı İmam ve ailesi
Rockçı İmam Ahmet Muhsin Tüzer, birkaç yıl önce bir gazeteye verdiği röportajda Rumen eşi Mara ve Romanya’ya transfer olan basketbolcu oğlu Levent Kemal ile.

Diyanet, evliliğinden rahatsız olunca tepki olarak imamlıktan istifa etmiş, ticarete atılmış. Müslüman olması için hiçbir baskıda bulunmadığı eşi Mara, evlendikten üç yıl sonra kendi isteğiyle İslam’ı seçmiş. Ticaret hayatında başarılı olamayınca daha sonra tekrar imamlığa dönmüş. Sesi güzel olan ve müziğe de ilgisi olan Tüzer, 2013’te kurduğu FiRock grubuyla konserler vermeye başlamış ve Rockçı İmam olarak ün yapmış.

ŞENOL GÜNEŞ, ROCKÇI İMAM’I BEŞİKTAŞLI YAPMIŞ

Tüzer, sadece müzikle değil, sporla da yakından ilgileniyor. Kaş’ta Lycos Spor Kulübü Derneği’ni kuran Rockçı İmam, yakında sportif faaliyetlere başlayacaklarını, başta basketbol olmak üzere salon sporlarına ağırlık vereceklerini söylüyor. Başta da belirttiğimiz gibi Tüzer’in oğlu Levent Kemal basketbolcu. Annesinin ülkesinden gelen teklifi değerlendirip hayalleri için geçen hafta Romanya’ya gitti.

Rockçı İmam Beşiktaş Şenol Güneş
İstanbul’un bir başka büyüğüne sevdalı olan Rockçı İmam, Şenol Güneş sayesinde artık Beşiktaşlı olduğunu söylüyor.

Rockçı İmam, futbola da ilgili. Daha önce İstanbul takımlarından birini tutuyormuş. Ancak son dönemde gönlü Türk futbolunun gururu olan Beşiktaş’a kaymış. Bunda da Şenol Güneş’in çok büyük payı varmış: “Şenol Hoca aslında benim hayallerimi gerçekleştiriyor. Yıldız yaptığı ya da futbola küsmüşken tekrar yeşil sahalara kazandırdığı sayısız oyuncu var. Cenk Tosun en güzel örnek. Ayrıca, futbolu güzelleştirmek için elinden geleni yapıyor. Her konuda çok başarılı. Artık ben de Beşiktaşlıyım.”

KARDEŞİ BURHAN TÜZER, O SES’TE 3. TURDA

Ailede müzikle ilgilenen sadece Ahmet Muhsin Tüzer değil. Kardeşi Burhan Tüzer de sanat dünyasının içinde. Uzun yıllar Sibel Can’ın vokalistliğini yaptı. Geçtiğimiz yıl ‘İki Gönül’ adlı albüm çıkardı. Burhan Tüzer’i şu günlerde TV8’de yayınlanan O Ses Türkiye yarışmasında görüyoruz. Jüri üyelerinden Yıldız Tilbe’nin takımında yer alan Burhan Tüzer, 3. tura yükseldi. Rockçı İmam’ın kardeşi, yarışmanın favorileri arasına yavaş yavaş girmeye başladı. Burhan Tüzer, ağabeyi Ahmet Muhsin Tüzer ile birlikte çektikleri bir klipte Taleal Bedru ilahisini birlikte seslendirmişti. 

Burhan Tüzer de ağabeyi Ahmet Muhsin Tüzer gibi Antalya İmam Hatip Lisesi’nde okudu. TRT’nin ses yarışmasına katılıp dereceye girdi ve kendini bir anda İstanbul’da sanat dünyasının içinde buldu. Beyazıt Camii’nin eski imamlarından merhum İsmail Biçer’in oğlu Furkan Biçer ile birlikte bir süre Sibel Can’ın vokalistliğini yaptı. Furkan Biçer daha sonra ayrılıp TRT sanatçısı olurken; Burhan Tüzer ünlü sanatçı ile sahneye çıkmaya devam etti.

Rockçı İmam kardeşi Burhan Tüzer Sibel Can
Rockçı İmam’ın kardeşi Burhan Tüzer, Sibel Can’ın vokalistlerinden biriydi.

Bir basketbol transferinden yola çıkarak özetlemeye çalıştığımız Tüzer ailesinin hikayeleri kısaca bu şekilde.

NECDET KOL  

 


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir