Yabancı sayısı saha içinde 8'e düşüyor. Türk oyuncularına 3 kişilik kontenjan açılıyor.

Yabancı oyuncu kuralında bir türlü ortayı bulamadık. Bir zamanlar üçtü, beş oldu. Sonra kulübede 1, sahada 5 haline dönüştü. Sekiz olduğu zamanları gördük. Nedense kararı veremedik. Son olarak Milli Takım’ın kötü performansı ile yabancı rakamları tekrar değişecek gibi görünüyor.

Kulüpler, şu anda kadrosunda 14 yabancı oyuncu bulundurabiliyor. Türk futbolcuların fiyatı artıyor diye yukarı çekilen kontenjan, şimdi Türk oyuncu yetişmiyor denilerek tekrar revize ediliyor. Temel sorun altyapılardan oyuncu yetiştirememek olmasına karşın hep ana mevzunun yanından dolaşıyoruz. Cumhurbaşkanı’nın olaya el atması ile yabancı oyuncu uygulaması tekrar gözden geçirilecek.

Sahada 8 yabancı olacak 3 de Türk

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, gelecek sezon için takımların sahada 8 yabancı oynatmaya hazır olmasını istedi. 14 olan yabancı sayısı da kademeli olarak düşecek. Yani sahada 8 yabancı olacak, 3 de Türk… Eğer kuralı ihlal edersen hükmen mağlubiyet var. 

Yabancı oyuncu bulundurma sayısı da zaman içinde 8, sahada bulundurma ise 5 olarak konuşuluyor. Yani kulüpler yeniden bütçelerini revize edip Türk oyuncu kontenjanı açacak. Rekabet yerine yine kontenjan ayarı ile uğraşacağız. Rekabetçi futbol yerine ‘elin mahkum oynatacaksın’ durumu gelecek. Kimse altyapıdan yetiştireyim düşüncesinde değil. 1 milyonluk oyuncunun değeri 2 milyona çıkacak.

Altyapıdan oyuncu çıkımıyor

Milli Takım’ın durumunun nasıl olacağını ise kısaca özetleyelim. 2009 yılında Abdullah Ercan’ın yönettiği U17 Milli Takım, Dünya Şampiyonası’nda yarı finalin eşiğinden döndü. Normal şartlar altında o dönem sahada olan 17 yaşaltı gençler bugünün A Milli Takımı’nı oluşturacaktı. Biz kadroyu yazalım; o günden bugüne kendini geliştirip ay-yıldızlı formayı giyen kaç oyuncu var siz görün.

Kaleciler: 1 Deniz Mehmet (West Ham United), 12 Sercan Hacıoğlu (Beşiktaş), 21 Ömer Kahveci (Adana Demirspor)

Defans: 2 Okan Alkan, 19 Onur Karakabak (Fenerbahçe), 4 Furkan Şeker, 13 Sezer Özmen (Beşiktaş), 5 Oğulcan Gökçe, 16 Süleyman Özdamar (Altay), 3 Nurettin Kayaoğlu (Schalke 04)

Orta Saha: 6 Orhan Gülle (Besiktaş), 7 Berkin Kamil Arslan (Galatasaray), 8 Kamil Ahmet Çörekçi (Millwall), 10 Engin Bekdemir (Porto), 15 Enes Baykan (Arminia Bielefeld), 17 Gökay Işıtan (Hamburger SV), 18 Ufuk Özbek (Schalke 04)

Forvet: 9 Muhammet Demir (Bursaspor), 11 Ömer Ali Şahiner (Konya Sekerspor), 14 Gökay İravul (Fenerbahçe), 20 Hasan Ahmet Sarı (Trabzonspor).


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir